→Návody na Photoshop & PF

Úprava fotografie - Tajomný potok

8. června 2012 v 15:29 | ..::Girl with Smile alias Nataly::..
Chyby se těžko opravují, když o nich člověk neví, takže prvím úkolem je problém najít a správně identifikovat. Proto je vhodné znát základní kompoziční principy fotografie (článek zde tutoriarts). Naše fotografie trpí těmito základními kompoziční nedostatky:
  • 1) První a velice zásadní chybou na tomto typu fotografie jsou lidé v pozadí. Pokud fotíte v rušné turistické lokaci, občas se nevyhnete tomu, že se vám na fotografii objeví nějaký člověk, kterého si mnohdy při focení ani nevšimnete.
  • 2) Druhou chybou je kámen v levém dolním rohu, který je "useknutý" ze dvou stran a do naší fotografie se nehodí (zbytečně upoutává pozornost).
  • 3) Třetí očividná chyba je nakloněný horizont. Ten je určený mostem, který by měl být na fotce ve vodorovné poloze.

Úprava fotografie - Dramatické dvere

13. dubna 2012 v 15:29 | ..::Girl with Smile alias Nataly::..
První fotografie kterou budeme upravovat je lehce přeexponovaná (přesvětlená), chybí jí kontrast a má fádní nezajímavé barvy. Všechny tyto neduhy se pokusíme spravit, kromě toho fotografii taky doostříme a uděláme jednoduché ztmavení na okrajích, které nám ji mírně orámuje.
stock
Funkce Úrovně (Obraz -> Přizpůsobení -> Úrovně) nám pomůže dodat fotografii kontrast a celkově ji ztmavit. Některá místa jsou ovšem až moc tmavá. To vyřešíme v dalším kroku za pomocí masky vrstvy.
stock

Úprava fotiek vo Photoshope - HDR efekt

6. dubna 2012 v 16:19 | ..::Girl with Smile alias Nataly::..
HDR fotografie, neboli fotografie z vysokým dynamickým rozsahem, se tvoří složením více různě naexponovaných snímku do sebe, takže si asi říkáte jak toho dosáhnout, pokud máme jen jednu fotografii. Jde to! Ano, nedocílíme vysokého dynamického rozsahu fotografie (vykresleny jsou nejtmavší a zároven nejsvětlejší místa), ale můžeme napodobit charakteristický efekt, který vzniká při tonemappingu (úprava kontrastu a světlosti fotografie při slučování snímků) HDR fotografií.

Photoshop sám tohle nezvládne, takže budeme potřebovat doplňující plugin ReDynamix. Odkaz vás zavede na třicetidenní zkušební verzi. Tento program je sice placený, ale dá se používat i v omezené verzi (všechny funkce zůstavají, musíte se ale smířit s vodoznakem, který bude na vaši fotku přidán). Držte se pokyny instalátoru, po dokončení spusťte Photoshop a plugin by měl být dostupný z hlavního menu Filtr -> Dcetools -> Redynamix.

Tuto fotografii jsem vybral záměrně k demonstraci kladů i záporů, které úprava pomocí programu redynamix přináší. Kromě HDR efektu fotografii vyspravíme barvy a trochu doladíme světlo.
stock
Důležité upozornění než začneme: Fotografii vždy upravujte v plném rozlišení a až potom ji zmenšete, výsledky budou mnohem lepší. Vrstvu pozadí si zduplijeme a na zduplikovanou vrstvu použijeme Filtr -> Dcetools -> Redynamix. Konkrétní nastavení vidíte na obrázku, některé hodnoty si podrobněji popíšeme:
  • Dramatic light Radius - hodnota udává jak detailní bude HDR efekt
  • Dramatic light strength - určuje intenzitu HDR efektu
  • Surface smoothness - jemnost a zahlazení efektů do obrázku

PHOTOSHOP TUTURIÁL: Ako urobiť v adobe photoshope dom plný hrôzy ako z hororu

1. ledna 2012 v 16:09 | ..::Girl with Smile alias Nataly::..
ZDROJ - http://www.dooffy.com
Autor návodu -

http://www.seb4d.com

Krok 1: fotografie domu

Ze všeho nejdříve si musíte najít vhodný obrázek domu, který budeme upravovat. Můžete se podívat na internetu, kde se těchto fotografií válí opravdu hodně a dokonce i zadarmo. Autor tohoto tutoriálu si vybral následující fotografii...
Obr. 1: Originální fotografie domu, kterou budeme upravovat (nahoře) a výsledek, ke kterému se postupně dopracujeme (dole)

Krok 2: Oříznutí domu

Fotografii si otevřete v Adobe Photoshopu, ve které budeme muset oříznout samotný dům tzn. oddělit dům od původního pozadí. Autor zde použil polygonální laso na selekci domu a měkkou gumu na keře u domu.


Obr. 2: Na screenu vidíme oddělený dům od původního pozadí

Ako spraviť dizajn vo Photofiltre studio

6. listopadu 2011 v 16:20 | NaTušQa :)
AUTORKOU návodu je LISSE - princess-brunet.blog.cz

---------------------------------------------------------------
Na tento design som použila veci:
tu,
tu,
tu,
tu,
tu,
tu
Ty si určite stiahni šablónu -->
tu
Design je vytvorený v PFs
1. otvor si rafický program, a v ňom šablónu. Najprv si zvoľ správne farby (obr., č. 1).
Nevyberaj si krikľavé farby, ani nezaujímavé farby... najlepší výber sú pastelové farby, a vačšie kontrasty...
2. otvoríme si nejakú fotku, skopírujeme a prilepíme na šablónu (obr. č.2). Dostaneme ju na správne miesto, a prípadne
otočíme (obr., č. 3)
3. zvolíme nástroj guma, nastavíme polomer na väčší (cca 50) a približne polovičné množstvo (obr. č.4). Vygumujeme biele časti okolo Avril... Nemusím to byť uplne dôkladne a až tak veľa sa nestane, keď trošku prejdete gumou cez Avril. (obr., č.5)

Tutoriál na photoshop - Nástroje štetec, ceruzka, tvary a guma

12. července 2011 v 15:09 | NaTušQa :)
K povinnému vybavení každého i poloprofesionálního počítačového grafika nezbytně patří také tablet, který se pro práci se štětcem, tužkou a dalšími nástroji o nichž se dnes v návodu zmíníme, hodí ze všeho nejlépe. Pracovat lze však samozřejmě i s myší.

Nástroje štětec & tužka

Tyto dva jsou základní kreslířské nástroje programu, nacházejí se v panelu nástrojů pod stejnou ikonkou. Photoshop 7.0 nabízí oproti starším verzím mnohem lépe konfigurovatelné štětce. Jejich základní nastavení vidíte v paletce voleb nástrojů:
Photoshop
V nabídce přednastavených štětců jsou standardně umístěny tři štětce (průhledný červený postřik, rozprašovač a štětec), které ukazují, co vše je možné se štětci v Adobe Photoshopu provádět. Zdaleka však neukazují všechno, jak uvidíme dále.
Ve vedlejším políčku Stopa volíme velikost štětce - od 1 do 2500 obrazových bodů. Dále je pak možné volit různé tvary a typy stop - těch verze 7.0 nabízí skutečně nepřeberné množství. Pokud vám nestačí ty, které vidíte ve spodním okénku, klikněte na ikonu malé černé šipky nahoře vpravo - objeví se nabídka, ve které můžete vybírat z kaligrafických, přírodních, suchých a mnohých dalších štětců. Ačkoliv v tomto ohledu Adobe ještě nedosahuje na profesionální kreslířské nástroje typu Corel Painter, v příštích verzích už může být všechno jinak - a dosavadní vývoj nasvědčuje tomu, že Adobe se snaží Corelu přiblížit.
Další volby nástroje štětec jsou Krytí a Hustota. V podstatě se jedná o podobnou volbu, tahy štětce však při různých nastaveních vypadají jinak - zatímco krytí určuje intenzitu barvy, hustota udává rychlost jejího použití.
Ikona Photoshop značí zapnutí rozprašovače. Ten byl v předchozích verzích Photoshopu prezentován jako samostatný nástroj, v sedmičce téměř dokonale splynul se štětcem.
Kliknutím na tuto Photoshop ikonku nebo na záložku Stopy v pravé části palety voleb nástroje Štětec se dostanete do okna určeného pro vytváření vlastních stop. Photoshop 7.0 nabízí v tomto ohledu ohromné množství možností, lze definovat průměr, mezery, rozptyl, kombinovat dva štětce najednou, určovat kolísání barvy, krytí, atd. Možností je velice mnoho a se svým vlastním nastavením stop si můžete skutečně velice vyhrát. Samozřejmě, že je možné ukládat svá vlastní nastavení a později je znovu využívat při kreslení.
PhotoshopPojďme se krátce podívat na nástroj tužka. Ten je v podstatě totožný s nástrojem štětec, liší se pouze v tom ohledu, že z něj nelze "vyrobit" rozprašovač a nelze u něj také zvolit vlhké okraje.
PhotoshopZajímavé využití nacházejí oba tyto nástroje ve spojení se styly vrstev (viz. druhá paletka napravo od shora, hned vedle Vzorníku a Barev). Příklad: vytvoříme nový obrázek a v něm novou vrstvu. Klepneme na záložku styly a vybereme jeden ze standardně nabízených stylů. Zvolíme nástroj štětec a začneme kreslit. Tahy štětce jakož i jejich barva jsou deformovány podle vybraného stylu. Styly lze taktéž vytvářet své vlastní, ale o tom si povíme více v následujících dílech návodu, až budeme mluvit o vrstvách.

Návod na photoshop - Vytváranie ciest pomocou nástroja Pero

28. června 2011 v 15:40 | NaTušQa :)
Nástroj pero se v programu Adobe Photoshop nejčastěji využívá k tvorbě volných tvarů, křivek, ploch a podobně. Je základním nástrojem pro práci s cestami.
Co je vlastně zač ta "cesta"? Pohotová a správná odpověď by mohla znít, že "cesta je vektor". Zní to možná trochu podivně, vždyť v úvodu našeho seriálu jsme si řekli, že Photoshop je bitmapový (rastrový) editor, což je pravý opak vektorového. Jenže právě v kombinaci obou těchto přístupů tkví síla tohoto programu. Navíc je pak možné přenášet soubory mezi dalšími programy jako je Adobe Illustrator nebo PageMaker. Ale zpět k úvodní otázce. Cesty jsou vlastně dlouhodobé výběry (viz. návod č.1), tedy jinak řečeno výběry, jež můžeme uložit a později znovu použít.
Zatímco výběr je takříkajíc "jednorázový", tj. nelze ho zachovat po celou dobu práce se souborem a po uzavření souboru mizí, cesty jsou "trvanlivější". Jakmile vytvoříte cestu, máte několik možností jak s ní naložit, mimo jiné ji třebas uložit. Jakmile tedy dokument zavřete (samozřejmě je předtím nutné uložit změny) a později otevřete, lze cestu znovu použít.
Cesty přímo souvisejí s oběma předchozími kapitolami - označováním (selekcemi) a maskami. Zjednodušeně řečeno jsou masky docela podobné cestám, mají však své odlišnosti, výhody i nevýhody. O těch se však dnes bavit nebudeme. Povíme si raději něco o samotných cestách, jejich vytváření, upravování a vlastně o všem co s nimi souvisí.
Cesty můžeme v zásadě vytvářet dvěma různými způsoby - buďto přímo nástrojem Pero anebo za pomoci nástroje Výběr .

Vytváření cest nástrojem Pero

Nástroj pero se nachází ve "vektorové" podskupince nástrojů v panelu nástrojů (okolo něj jsou ještě nástroje pro výběr cesty, text a tvary). Rozvinete-li nabídku pod nástrojem pero, objeví se čtyři další nástroje: cesta od ruky, přidat kotevní bod, odstranit kotevní bod a změnit bod. Abychom pochopili jejich funkci, musíme si nejprve říci jak taková cesta vypadá.
Cesta není laicky řečeno vlastně nic jiného než prostá čára. Tvoříme ji přidáváním tzv. kotevních bodů, v případě nástroje cesta od ruky prostým kreslením od ruky. Kotevní body lze potom přidat nástrojem přidat kotevní bod. Kotevní body jsou důležité proto, že dovolují cestu různě deformovat - lze z nich vytáhnout dva tzv. záchytné body, pomocí kterých křivku různě zaoblujeme a jinak deformujeme. Kotevní i záchytné body lze samozřejmě různě přesouvat.
Zkuste si to - klikněte na nástroj pero a pak znovu klikněte kamkoliv do nového dokumentu. Objeví se malý šedý čtvereček - jeden kotevní bod. Klikněte podruhé na jiné místo - ze čtverečku je čára. Klikněte potřetí na jiné místo a vznikne trojúhelník vybarvený aktuálně zvolenou barvou popředí. Všimněte si, že v záložce Vrstvy automaticky vznikla nová vrstva (zřejmě nazvaná Tvar 1). Zaměříte-li svůj pohled na paletu volby nástrojů, zjistíte, že je to tentýž panel, který užívají nástroje pro tvorbu tvarů. Vztah mezi tvary a cestami je ve Photoshopu 7.0 velmi blízký. Dělí je vlastně jen dvě ikonky v této paletce, které přepínají nástroj pero mezi vytvářením cesty nebo rovnou tvaru.

Návod na photoshop - Retuš a úpravy..& Vyfarbovanie a farebné prechody

26. června 2011 v 15:40 | NaTušQa :)

Retuš a úpravy


Všechny dnes zmíněné nástroje se využívají zejména k retušování a upravování fotografií, opět se tedy vracíme k bitmapové grafice. Jedná se konkrétně o tyto: rozostření, zostření, rozmazání (všechny pod jednou ikonou) a zesvětlení, ztmavení, houba (opět pod jedinou ikonou).
Jejich smysl je myslím patrný už z názvu a nejlepší způsob jak se s nimi naučit zacházet (ovládají se stejně jako štětec nebo guma) je vyzkoušet si je. Vzhledem k tomu, že nenabízejí mnoho možností "ladění", tak zde uvedu jen stručný popis každého z nich:
Nástroj rozostření - v podstatě se jedná o lokální podobu filtru Gaussovské rozostření, v panelu voleb lze vybírat velikost stopy, to ostatně u každého z následujících nástrojů - lze tedy volit i stopy velice netradiční, Photoshop jich nabízí nepřeberné množství; dále volíme režim a sílu účinku.
Nástroj zostření - opět lokální verze, tentokrát filtru… no ano, zostření; volby jsou stejné jako u rozostření, s trochou zkušeností lze obrázky rozostřené předchozím nástrojem znovu doostřit pomocí tohoto, ale výsledek nemusí být vždy úplně perfektní, navíc to trvá dost dlouho; je nutné vyvažovat režim nástroje a sílu, nelze stále praktikovat 50% účinnost v režimu "normální", však si zkuste co to s vaším obrázkem udělá; volby se liší s každým typem obrázku - světlý/tmavý, různá sytost barev, atd.
Nástroj rozmazání - prosím neplést s rozostřením, rozmazání je úplně něco jiného, efekt je trochu podobný jako když hrábnete prstem do temperami právě namalovaného obrazu; těžko přesně říct k čemu může tento nástroj sloužit, možností je skutečně nepřeberné množství - třebas vytváření takovýchto snových obrázků:
Všechny najednou pak lze užít k retušování fotografií, tady nám do květu omylem vlezl jakýsi kus hmyzu, takže pryč s ním:

Tutoriál na PhotoFiltre Studio - ako spraviť dizajn

26. března 2011 v 15:19 | NaTušQa :)
1. Otvor PF Studio2. Daj File → New a zapíš toto:
- Width: 38,10
- Height: 30,0 - daj tam vedľa cm
- Resolution: 72 - a daj Pixels/inch
- Backround: daj bielu farbu
- Preset size: Costumized
- daj OK
3. Mala by sa ti ukázať také biele dačo ↓


Tutoriál na photoshop - 3D guľa

20. března 2011 v 15:39 | NaTušQa :)
1. Vytvorte ľubovolne veľký dokument so svetlým pozadím a do jeho stredu nakreslite pomocou nástroja "Ellipse Tool" () kruh s tmavou výplňou. (Ak chcete vytvotiť dokonalý kruh držte pri kreslení stlačenú klávesu "Shift")2. Zapnite ponuku "Blending Options" (kliknite pravým tla?idlom myši na vrstvu s kruhom a z ponuky zvolte "Blending Options"), prejdite do kategórie "Inner Glow" kde nastavte vlastnosti podla nasledujúceho obrázku
 
 

Reklama